Alternativy Photoshopu zdarma pro začátečníky

Předplatné předních grafických aplikací se pohybuje v řádu tisíců až desetitisíců korun ročně. Pokud nemáte takový rozpočet nebo profesionální nástroje nevyužíváte pravidelně, vyzkoušejte jejich bezplatné alternativy.

Skoro každá firma někdy potřebuje využít služeb grafika. Jenomže najít pro grafika uplatnění 8 hodin denně je pro firmy mimo obory, jako je marketing, luxus. Nebo možná úplné sci-fi. Proto spolupráce většinou probíhá externě. A od grafika, kterého voláte stejně často jako revizního technika, zase nelze očekávat, že bude neustále k dispozici v plné pohotovosti.

Při čekání na jednoduchou grafickou úpravu si pak můžete opakovat mantru „kdo si počká, ten se dočká“. Nebo je tu ještě jedna možnost. Napadlo vás někdy, že byste jednoduché grafické úkony zvládli sami?

Když potřebujete změnit velikost obrázku nebo v něm aktualizovat text, není nejmenších pochyb, že to zvládnete sami. Možná časem zvládnete zpracovat i fotku nového zaměstnance a podobně. Kdybyste v sobě nakonec objevili nečekaný talent a s grafikou jste to mysleli vážně, licenci pro Photoshop a další programy z dílny Adobe si samozřejmě můžete pořídit kdykoliv. Na občasné jednoduché úpravy ale bohatě postačí následující bezplatný software.

Photopea – bezplatná alternativa Photoshopu

Photoshop lze ve firemním prostředí využít více způsoby než jen úpravou fotek zaměstnanců. Realitní makléř může vylepšit fotky nemovitosti do inzerce, správce e-shopu může upravovat fotky zboží, nebo jako v našem případě si copywriter může dát záležet na titulním obrázku článku na blogu, aby ladil s firemním designem.

Na podobné rutinní úkoly vám bude stačit naučit se základy práce s Photoshopem či jeho bezplatnou alternativou. A shodou okolností ta podle nás nejlepší alternativa vznikla v České republice. Autorem Photopea je Ivan Kuckir, který celosvětově oblíbený foto editor vytvořil ve volném čase při studiích Matfyzu.

Photopea je webová aplikace, přesto obsahuje veškeré funkce dostupné ve Photoshopu, které pro jednoduchou úpravu fotografií budete potřebovat. Samozřejmě platí, že základním předpokladem je ostrá fotografie v dobrých světelných podmínkách. Chcete-li mít vysoký standard vizuální prezentace, pak si vaše fotografie péči určitě zaslouží.

Veškeré dovednosti můžete, jak se říká, okoukat z Photopea tutoriálů na YouTube. Případně i z Photoshop tutorialů, jelikož programy nejsou příliš odlišné. Zaměřte se pro začátek především na ořezávání, jas a kontrast, změnu barev a retušování, nebo konkrétně retušování pleti, či práci s písmem.

Další bezplatné alternativy Photoshopu

Photopea není jediná bezplatná alternativa Photoshopu. Tou nejznámější je desktopová aplikace GIMP, která ovšem není uživatelsky přívětivá a pro nováčky je těžko uchopitelná. Ale pokud byste chtěli nebo museli pracovat offline, může vám tento stařík z roku 1996 posloužit.

Za doporučení ale určitě stojí další webová aplikace Pixlr, která nemá tolik funkcí jako Photoshop nebo Photopea, ale nový uživatel se s ní seznámí poměrně rychle. Na jejich YouTube kanálu navíc najdete celou řadu tutorialů, včetně návodu na úpravu produktové fotografie. Příjemným doplňkem na webu Pixlr je pak Color Matcher a Font Pairer, díky kterým se uživatelé bez grafického vzdělání a vidění mohou nanečisto podívat, jak se k sobě hodí různé barvy či druhy písma.

Vlastní písma

Jedním z neduhů grafiků amatérů je špatná volba písma. Ve firmách, které se už rozhodly šetřit a tvořit grafiku svépomocí, často nevěnují dostatečnou pozornost volbě písma. Dodnes je tu a tam na internetu k vidění třeba reklamní banner s písmem Calibri, které v roce 2007 nahradilo v MS Wordu Times New Roman. Což na spoustu lidí nepůsobí profesionálně.

Chcete-li se porozhlédnout po nových písmech zdarma, podívejte se například na nabídku Google Fonts. Konkrétně ve Photopea sice nové fonty z Google Fonts stahovat nemusíte, jelikož jsou v něm všechny dostupné, ale třeba v Pixlr je přidat můžete. Jen při volbě nových písem dávejte pozor na příliš divoké kombinace. Jak se říká, někdy méně znamená více.

Fotobanky

Ne vždy, když chcete vytvořit pracovní inzerát nebo přidat ilustrační fotku do článku na blog, máte k dispozici fotografii ve vysokém rozlišení s přirozeným světlem. Někdy je jednodušší se porozhlédnout v online fotobance po nějakých fotkách, které vašemu záměru dobře poslouží.

Pokud tedy potřebujete fotku pracovníka ve výrobní hale, ve fotobance najdete spoustu profesionálních fotografií svářečů, obráběčů kovů a podobně. Opravdu jen velmi málo lidí pozná, že na fotce není Franta a že vzduchový filtr, který na fotce vyrábí, není ve skutečnosti do nákladového auta, na která se vaše firma specializuje, ale do osobního auta. Rozhodně je to lepší řešení, než fotka, na kterou nemáte autorské právo nebo nekvalitní vlastní fotka z mobilu.

Mezi nejznámější a hlavně nejzásobenější fotobanky patří Pixabay a Pexels, kde najdete spoustu fotek zdarma. I u fotek zdarma si však před použitím zkontrolujte, jaká se k ní vztahuje licence. Někteří autoři požadují uvádět zdroj.

Mock-upy – stylová prezentace grafických návrhů

Připravujete nové hrnky s firemním logem nebo firemní vizitky? Pokud si na to troufnete sami, dřív, než pošlete tisková data do tiskárny, určitě využijte tzv. mock-upy. Díky nim se můžete předem podívat, jak bude přibližně výsledek vypadat. Čitelnost písma a další detaily mohou zkrátka na obrazovce vypadat jinak než na finálním předmětu.

Mock-upy můžete zároveň používat jako prezentační materiál. Mnohá hudební nebo knižní vydavatelství raději vloží grafický soubor s obalem desky či knihy do mock-upu, než aby svůj produkt fotily, protože výsledek je jednoduše lepší a levnější než z rukou profesionálního fotografa. Tedy pokud nemáte v rodině třeba Jana Saudka.

Osvědčené zdroje, kde můžete stáhnout kvalitní mock-upy zdarma, jsou například Graphicburger nebo Pixeden.

IrfanView – univerzální pomocník

IrfanView vyšel, stejně jako GIMP, už v roce 1996. Pro spoustu uživatelů je ale dodnes nepřekonaný. Kromě toho, že je to šikovný prohlížeč obrázků, je trochu jako kapesní nožík. Žádné zázraky s ním nesvedete, ale dokáže rychle pomoct s drobnými problémy.

Potřebujete bleskurychle změnit rozměr obrázku? Otočit fotku o 90°? V IrfanView je to otázka doslova vteřiny. Nebo zobrazit obrázkový soubor ve formátu, který běžný prohlížeč fotek ve Windows neumí otevřít? Mezi takové formáty patří třeba formát PSD – tedy Photoshopu. Pokud chcete vidět jenom náhled rozpracovaného PSD projektu, IrfanView jej otevře ihned, a nemusíte otevírat Photoshopu nebo Photopea.

RIOT – nástroj pro hromadné úpravy

Stalo se vám, že jste někam na internet nahrávali větší množství obrázků, a průvodce nahráváním vás okřiknul, že jsou obrázky moc veliké? Otevírat a zmenšovat jeden po druhém zvládne v takové situaci v naprostém klidu jen zkušený jogín. Díky neskutečně jednoduché aplikaci RIOT naštěstí můžete nastavit maximální výšku a šířku nebo datovou velikost u většího množství obrázků najednou.

Máte tip na další užitečné bezplatné grafické nástroje? Dejte nám vědět v diskuzi na Facebooku či LinkedIn.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Autor článku:

Daniel Bohuslav

Daniel Bohuslav

Marketing
Datum zveřejnění: 25.11.2020