OpenAI je poměrně nový projekt, vznikl teprve pár let zpátky, v roce 2015. Stojí za ním (nejen) jeden z nejbohatších a nejznámějších lidí světa – Elon Musk. Jeho náplní je výzkum umělé inteligence s pozitivním dopadem na lidstvo. Podle OpenAI je těžké odhadnout, jak moc může umělá inteligence na úrovni člověka společnosti prospět, a naopak jak moc by mohla uškodit při špatném navržení či používání. Sam Altman, jeden ze spoluzakladatelů organizace, předpokládá, že potrvá ještě desítky let, než se umělá inteligence vyrovná té lidské.
Co už má OpenAI za sebou?
V minulosti se organizace pochlubila robotem, který si v populární strategické videohře DOTA 2 hravě poradil i s mistry světa v daném oboru. Dalším milníkem bylo vytvoření systému DALL-E, který pomocí umělé inteligence podle psaného popisu generoval obrázky. Ten se stal fenoménem na sociálních sítích po celém světě. Teď ale OpenAI přišlo s něčím novým.
Jedná se o nového chatbota, který nese název ChatGPT. Oproti svým konkurentům by měl být chytřejší, výřečnější a schopný poradit si i se složitými druhy otázek. A po otestování je nutné uznat, že je to pravda. ChatGPT na otázky nejen přímo odpovídá, ale odpovědi vysvětluje rozsáhle a v kontextu. Je také schopen psát eseje, problémem není ani poezie.
Nic není dokonalé
Čeští nadšenci jistě ocení, že si mohou „popovídat“ i v češtině. Na první pohled se zdá perfektní, při bližším průzkumu se však dá drobných gramatických chyb povšimnout a je tak poznat, že text generuje překladač z angličtiny. Aktuálně se však jedná o pouhou beta verzi, a tak se dá počítat s tím, že se v budoucnosti OpenAI podobných chyb vyvaruje. Zájem o vyzkoušení nejnovější umělé inteligence, která je navíc zdarma, mají aktuálně miliony lidí, a tak se nám stává, že chatbot reaguje pomaleji nebo se k němu kvůli zahlcenosti serverů třeba ani nedostaneme. Je jasné, že prvotní zájem brzy opadne, takže se i tohoto problému brzy zbavíme.
Abychom robota pořádně prověřili, zadali jsme mu úkoly a zeptali se na pár záludných otázek:
Vymyslet vtip
Slogan pro softwarovou firmu, který se zabývá vývojem softwaru na míru
Vymýšlení hesel a anekdot zvládl na jedničku.
Hned u první otázky však přišel problém. Proč nastala chyba nám však bylo (pravděpodobně nechtěně) vysvětleno hned u odpovědi na další dotaz.
Při poslední otázce, která byla zaměřená na náš obor, byla odpověď moc hezká, jen se na ní projevily drobné nedostatky v oblasti umění českého jazyka. Jinak je ale nutné přiznat, že je ohromující, na jaké úrovni se dnes umělá inteligence nachází, a my se těšíme, jak bude OpenAI postupovat dále. Do organizace investují nemalé částky i známí lidé jako například spoluzakladatel sociální sítě LinkedIn Reid Hoffman nebo spoluzakladatel firmy PayPal Peter Thiel. Doufejme, že tyto peníze podpoří další zajímavé projekty, které představí, jestli bude mít umělá inteligence v budoucnu vůbec nějaký limit.
Máte zájem zařadit umělou inteligenci do vašeho podnikání? Neváhejte kontaktovat nás MEMOS tým a zefektivněte si práci už dnes.