Co je agilní vývoj?
Moderní projekty vyžadují moderní řešení. Jedním z nich je agilní vývoj. Jde o formu organizace práce založené na iteracích a inkrementálním vývoji. Jinými slovy – během vývoje probíhají opakované cykly testování, konzultace s klientem a následné úpravy.
Proti tomuto způsobu stojí tzv. vodopád. V něm se při vývoji postupuje shora dolů a nahlíží se na něj více lineárně. Důležité je, že ve vodopádu není cesty zpět. Jakmile se přistoupí k další fázi vývoje, nelze zpětně upravit fáze předchozí.
Jak agilní vývoj probíhá?
Princip vývoje vychází z Manifestu agilního programování. V něm se mimo jiné upřednostňuje funkční software nad rozsáhlou dokumentací. Zadání projektu je v počátcích jen obecné a určují se pouze základní funkce softwaru.
Firemní software se vyvíjí po malých krocích. Během tvorby probíhá testování a konzultace s klientem. Ten podává zpětnou vazbu na jednotlivé fáze, díky které může dodavatel software kdykoliv zasáhnout a upravit produkt podle potřeby.
Vývoj software na míru prostřednictvím agilního vývoje má několik fází:
- Nultá iterace – první schůzka s klientem, při níž dojde ke stanovení požadavků a základní kostry projektu.
- Analýza změny – vytvoření plánu pro jeden iterační cyklus, rozdělení rolí ve vývojářském týmu, stanovení deadlinu.
- Implementace požadované změny – realizace vývoje.
- Předvedení klientovi – schůzka se zpětnou vazbou od klienta. Po ní se přistupuje k dalšímu cyklu, nebo se upravuje stávající část projektu.Proč potřebujete agilní vývoj pro váš projekt?
Vývoj software na míru je složitý proces, který vyžaduje neustálou komunikaci a zpětnou vazbu. Klient se během vývoje plně zapojí do procesu a má neustálou kontrolu nad tím, co se zrovna děje. Jinými slovy ví, kam jdou jeho peníze.
Software klientovi vzniká před očima a vývoj je neuvěřitelně flexibilní. Pokud si klient vymyslí nové funkce, zásahy do stávajícího firemního software se provedou snadněji, než kdyby se k realizaci projektu přistupovalo lineárně.
Postupný vývoj umožňuje snadné uvedení produktu na trh. Na počátku lze rychle vytvořit minimum viable product a na ten postupně navazovat. Klient tak dostane do ruky produkt, který mu vydělává peníze a těmi financuje další vývoj.
Jak agilní vývoj podporuje software na míru?
Proč se pro vývoj software na míru využívají iterace? Agilní vývoj je pro tento typ produktu jako dělaný. Jedná se o ideální způsob produkce software, kdy se operativa rychle adaptuje na potřeby klienta, který má nad vývojem dohled a nedostává až hotový produkt.
Všechny iterace se zaměřují na to, aby software na míru přinášel maximální hodnotu pro zákazníka. Proto je návratnost investice díky rychlému uvedení na trh rychlá a firemní software lze využít už v počátečních fázích vývoje.
Hodí se agilní vývoj pro váš projekt?
Přestože v MEMOS Software preferujeme agilní vývoj, ne vždy se jedná o výhodné řešení. Obvykle jde o menší projekty, kdy se tento způsob zprocesování práce nevyplatí. Iterace se hodí spíše pro větší projekty s otevřeným koncem. U malých a uzavřených projektů pracujeme s klienty na jiných způsob realizace.
Během procesu vývoje je nutná součinnost klienta. Ti to někdy v počátcích podcení a diví se míře zapojení do vývoje. S klienty jednotlivé fáze pravidelně konzultujeme a očekáváme od nich zpětnou vazbu, na jejímž základě pokračujeme v práci.
Agilní vývoj je efektivní a flexibilní metoda umožňující efektivní vytváření software na míru. Díky pravidelné zpětné vazbě se vývoj rychle přizpůsobí všem změnám a požadavkům. Pokud chcete mít přehled o vývoji agilní přístup je tou nejlepší volbou.