Zkoušeli jste někdy do vyhledávacího řádku na Googlu zadat heslo „Apple vs“? Našeptávač okamžitě nabídne nekonečnou řadu protivníků. Microsoft, Android, Samsung, Facebook, nebo třeba Epic Games, o jejichž sporu s Applem jsme už psali.
Ať už hledáte srovnání s konkurenčními produkty a technologiemi, nebo se zajímáte o aktuální spory s dalšími hráči na trhu, o názory přívrženců Applu určitě nebudete mít nouzi. Steve Jobs totiž stvořil nejen technologického giganta, ale také kult. Proč tedy uživatelé Applu hájí svojí oblíbenou značku takřka za každých okolností? A v čem spočívá kouzlo jejich produktů?
Apple ekosystém
Řada odpůrců Applu od nepaměti vyčítá přílišný tlak na uživatele, aby si pořizovali všechny jejich dostupné produkty. V opačném případě je většinou čekala neustálá frustrace z nekompatibility jednotlivých zařízení. Současnost je už ale přívětivější.
Naopak jestli něco mohou Applu ostatní značky i jejich uživatelé závidět, je to určitě synchronizace jednotlivých produktů Applu v reálném čase. Výhodou ekosystému Applu je, že vývoj veškerého software a hardware má pod kontrolou jedna společnost. Uživatelský zážitek věrných „jablíčkářů“ je díky tomu opravdu intuitivní a pohodlný.
Například zapnutí Bluetooth sluchátek je prakticky stejné na telefonech všech značek. Žádná dřina ani složitost. O kolik příjemnější ale je, když otevřete krabičku s AirPody, přiložíte je k uchu, samy se spojí s vaším iPhonem a začnou hrát? Nebo váš rozepsaný e-mail či fotku z iPhonu vidíte okamžitě na MacBooku? Jsou to právě drobné nuance každodenního života, které vytváří opravdovou přidanou hodnotu.
Hráči mají smůlu
Apple měl vždy jasnou vizi a světu mimo vlastní ekosystém se otevírá velmi pozvolna. Pokud vůbec. Vedle nekompatibility se tak uživatelé dlouhodobě vypořádávali i s nedostupností aplikací. Množství aplikací pro Windows nebo Android se jednoduše své verze pro iOS nebo macOS nikdy nedočkala. Vývojářská práce a jejich svět však dnes Apple už neopomíjí a uživatelé nedostatkem aplikací určitě netrpí.
Výraznou výjimkou jsou herní vývojáři. Na hráče z řad jablíčkářů myslí pouze některá velká herní studia. Vytvářet herní zařízení ale nikdy nebylo ambicí Applu. Daleko větší oblibě se těší například MacBooky s novými procesory M1 mezi grafiky, pro které je perfektní kvalita obrazovky, zcela plynulá práce a velmi rychlé renderování i několika videí ve 4K kvalitě najednou naprosto nedocenitelná. Skvělý výkon přitom Apple dokáže dostat do neskutečně lehkých zařízení, která si zamiloval i svět byznysu.
Cena za luxus
Pro byznysmeny je nepochybně velice důležitý i design a image. Někteří manažeři, kterým se rozbije nebo ztratí iPad, by raději zrušili schůzku nebo si běželi koupit nový, než by se znemožnili tím, že si od kolegy půjčí starší notebook nebo tablet jiné značky.
Součástí ceny Apple produktů je zkrátka i luxus, podobně jako je tomu u prémiových značek hodinek nebo oblečení. Na rozdíl od nich se ale hodnota produktu Applu skutečně nezakládá pouze na značce. Jedině snad s výjimkou příslušenství, jako jsou přídavná kolečka k Macu Pro, která žádnou skrytou zázračnou vlastnost opravdu nemají a jejich vysoká cena tak je opravdu diskutabilní.
Bezpečnost na prvním místě
Jednou z největších předností ekosystému Applu je bezpečnost. V té jednoduše nemá konkurenci, jelikož operační systémy optimalizuje na vlastní hardware. Ostatní značky nejprve vyrobí nový smartphone, zaplatí za licenci Androidu a poté na OS vyvinou vlastní nadstavbu. Často tak po vydání nové aktualizace Androidu dochází k situaci, že starší modely smartphonů licenci na nový OS nemají a vzniká tak bezpečnostní mezera.
Z hlediska bezpečnosti je Apple oceňovaný také pro unikátní šifrovací technologie a čipy Secure Enclave, díky kterým jsou citlivá data uložená pouze lokálně v zařízení uživatele. Data a zejména komunikace napříč zařízeními Applu jsou zabezpečeny téměř neprůstřelně. Apple šel dokonce tak daleko, že nabídl milion dolarů každému, komu se podaří hacknout iPhone. To rozhodně vypovídá o seriózním přístupu Applu k zabezpečení uživatelských dat.
Kult nebo jasná volba?
Každý jistě zná žhavé debaty mezi uživateli Applu, Microsoftu a Androidu. Žádná z těchto debat znesvářené tábory zatím nerozsoudila. My jsme se přesto pokusili jednu takovou debatu v našem týmu zaznamenat a přetavit ji v předchozí odstavce.
A k jakému závěru jsme dospěli? Apple je svým způsobem kult, ale je i jasná volba pro nadšence do moderních technologií. Apple ekosystém umožňuje dokonalý uživatelský zážitek, bezpečnost a pohodlí, kterému se ostatní výrobci jen stěží zpětně přibližují. Fanoušci Applu však musí být připraveni sáhnout hluboko do kapsy.
To vše jsou důvody, proč příznivci Applu obhajují svoji volbu takřka za všech okolností. Shodli jsme se ale na tom, že při dostatečné péči o zabezpečení uspokojí ostatní řešení každého uživatele se skromnějšími požadavky nebo menším rozpočtem.
Máte nápad na svůj software nebo aplikaci na míru? V MEMOS Software vám rádi poradíme.