Lokální server nebo cloud: Jak se rozhodnout správně?

Při výběru mezi cloudovým nebo lokálním úložištěm stojí firmy před rozhodnutím, které ovlivní bezpečnost, dostupnost i náklady na správu firemního software. Lokální servery nabízejí soběstačnost a kontrolu, cloud láká na nízké náklady a škálovatelnost. Jakou variantu vybrat? Donedávna se zdálo, že rozhodování mezi cloudem a lokálním úložištěm vyhrává cloud. Data z posledních let ale ukazují, že se firmy vrací k vlastnímu serveru. Proč? Obávají se o bezpečnost dat, stabilitu a chtějí mít věci ve vlastních rukou.

Výhody a nevýhody cloudu

Cloud funguje jako vzdálený systém pro ukládání dat. Služba poskytuje výpočetní výkon, platformu a uživatel nemusí řešit, jak systém funguje. Zaregistruje se, zvolí předplatné a využívá služby pro svůj software na míru. 

Cloudové úložiště má několik podob. Všichni známe Google Drive, Microsoft OneDrive nebo Dropbox. To je ale pouze jeden segment, který lze v rámci úložiště využít.

  • Veřejný (public) cloud – jedná se o řešení, kdy jsou od sebe jednotliví zákazníci izolováni, přesto ale využívají stejné servery a výpočetní služby.
  • Privátní cloud – soukromé úložiště, kdy nejsou prostředky sdílené mezi zákazníky. Servery a výpočetní výkon přesto spravuje externí firma. Některé firmy tento způsob využívají k provozu firemního software na míru.
  • Hybridní cloud – kombinace lokálního úložiště a cloudu. Část výpočetních prostředků se nachází na lokálním serveru, část v cloudu.

Cloud computing má i své nevýhody. Abyste měli data k dispozici, potřebujete připojení k internetu. Na pořadu dne je také otázka bezpečnosti dat, které spravuje třetí strana.

Nutno ale podotknout, že kvalitní zabezpečení cloudu představuje jednu z hlavních devíz poskytovatelů. Ti využívají nejmodernější technologie a šifrování dat a jednotliví poskytovatelé se předhánějí v kvalitě zabezpečení serverů.

Výhody a nevýhody lokálního úložiště

Vlastní (on-premise) server se provozuje na lokální IT infrastruktuře. Samotné úložiště se obvykle nachází přímo ve firmě a jeho provoz si spravuje sama organizace prostřednictvím in-house IT oddělení nebo outsourcovaných IT služeb.

Hlavní výhodou je nezávislost na internetu. Základní moduly umožňují offline provoz a data se aktualizují zpětně. Dalším argumentem pro lokální úložiště jsou nízké provozní náklady – to vše ale za cenu vyšších pořizovacích nákladů.

Lokální úložiště představuje vysoké nároky na lidské zdroje. Server ve firmě vyžaduje správce. Proti hraje také omezená škálovatelnost, kdy navýšení výpočetní technologie vyžaduje zásah do výkonnějšího hardwarového vybavení. A v neposlední řadě je tu také odpovědnost za zabezpečení dat.

Je hybridní řešení cesta?

Obě zmiňovaná řešení mají svoje pro i proti. Jako nejschůdnější cesta se tak jeví kombinace cloudu a on-premise. Hybridního řešení lze také dosáhnout propojením veřejného a privátního cloudu, kdy si sama firma stanoví, co pustí online a co zůstane pod pokličkou.

Hybrid usnadňuje kontrolu nad daty a zvyšuje bezpečnost. Jedná se ale o komplexní přístup vyžadující dobře nastavenou síť. Zároveň je třeba mít jasně definované, jaká data se kde nachází. A nakonec… s hybridním řešením firma spravuje dvě platformy, což zvyšuje personální nároky.

Vybírejte řešení, které potřebujete

Rozhodování mezi cloudem a on-premise řešením rozděluje odborníky na dvě poloviny. Jedni volí to, druzí ono. Nejlepší úložiště dat je takové, které přizpůsobíte reálným potřebám firmy. Ostatně IT řešení na míru je téma, kterému v MEMOS Software dobře rozumíme.

Podobné články

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Autor článku:

Martin Dušek

Martin Dušek

Marketingový ředitel
Datum zveřejnění: 18.02.2025

NEWSLETTER

Novinka ze světa vývoje přímo do vaší schránky.

Přihlaste se k odběru novinek.

    Souhlasím se zpracováním osobních údajů podle GDPR