Rozvoj startupů v Čechách
Za technologickým rozmachem Česka stojí rozvoj startupů. Již dávno se nejedná o garážové projekty s jepičím životem. Více než polovina startupů překoná první pětiletku a 40 % zvládne první dekádu a stanou se etablovanými firmami s přesahem na zahraniční trhy.
Startupy v České republice zaměstnávají přes 150 000 lidí. Zároveň ale naráží na vysokou míru byrokracie – česká legislativa jim hází klacky pod nohy. Volají proto po modernizaci zákonů i technologické transformaci, která by Česko udělala ještě atraktivnější.
Proč se v Česku daří IT firmám?
Co stojí za rozhodnutím, že zahraniční softwarová firma působí v České republice? Mohou za to nadějní talenti a kvalifikovaná pracovní síla. IT sektor využil (a zároveň ovlivnil) český vzdělávací systém nevídaným způsobem.
Vztah funguje jako zvláštní synergie. Lidé se vzdělávají v IT, jelikož jde o dobře placený obor (průměrný zaměstnanec v IT si vydělá kolem 100 000 Kč měsíčně). Školy tím pádem produkují množství erudovaných hlav, ve kterých vidí investoři potenciál pro vlastní rozvoj.
Seznam českých IT projektů je více než působivý. Nejde jen o drobné startupy vyvíjející software na míru. V českém technologickém sektoru působí giganti jako Avast, Unicorn a v neposlední řadě Seznam, který nedávno oznámil vstup do zahraničí s aplikací Mapy.cz.
Počet IT specialistů v České republice se za poslední roky zdvojnásobil. Vzdělávání navíc nekončí s vysokoškolským diplomem. Firmy investují do školení pro zaměstnance, čímž udržují jejich hodnotu na pracovním trhu. Ostatně přetahování chytrých hlav v IT není nic zvláštního.
Vznikne v Česku největší technologický hub?
Na podzim 2024 prosákly na veřejnost zprávy, že na Zbraslavi vyroste CRA datové centrum. Česká republika by se tak výrazně otevřela zahraničním zákazníkům, kterým by poskytovala moderní datovou infrastrukturu.
Záměrem technologického hubu je obsluha jakékoliv firmy bez ohledu na obor podnikání. Datové centrum poskytne moderní infrastrukturu s bezpečným uložením dat. Plánovaná kapacita má vystačit i obřím nadnárodním společnostem a jde o zhruba dvou miliardovou investici.
Tím investice do technologií nekončí. Všichni si pamatujeme zprávy o stavbě gigafactory na výrobu baterií do elektromobilu. Ta nakonec nejspíše neprojde, což nás přivádí na opačný pól problematiky.
Podřezáváme si vlastní větev?
Přestože technologický význam Česka roste, nemáme na růžích ustláno. Největší výzvou pro technologické startupy je nedostatečná infrastruktura. Firmy bojují s nízkou mírou digitalizace, rychlostí internetu a nevýkonnými datovými servery.
To by mohlo otevírat příležitost pro nové firmy. Ve spojení s nástupem by podobné monstrprojekty jako datacentrum Zbraslav mohly vznikat častěji. Projekty využívající umělou inteligenci by mohly být motorem pro zdravotnictví, vzdělávání, výrobu, dopravu a další obory.
Investoři ale narážejí na státní sektor. Daňový systém není podle některých připravený na růst v budoucnosti a neexistuje ochranná daňová lhůta pro startupy. Většina podnikatelů navíc považuje daňové zatížení zaměstnanců za neadekvátní.
Zapíše se Česko do technologické mapy světa? Nechme se překvapit. V MEMOS Software ale děláme vše pro to, aby náš software na míru umožnil průnik na světové trhy menším startupům i zaběhlým firmám. S každým úspěšným projektem totiž vliv Česka na svět technologií roste.