Radko, mohl bys nám povědět, jak ses dostal do světa IT? Jak dlouho již pracuješ pro společnost ECOmmerce System s.r.o, která úzce spolupracuje s naší firmou MEMOS Software?
Svou kariéru jsem začal jako systémový konzultant v jedné technologické firmě, která se věnovala jak softwaru, tak hardwaru. Postupem času jsem si všiml, že mě láká spíš pozice produktového manažera, kde můžu pomáhat rozhodovat o tom, co a proč bude náš software dělat. To mi nabídlo další perspektivy a zkušenosti, dokonce i mezinárodní, protože jsem měl příležitost pracovat v San Franciscu pro americkou firmu. Nyní jsem zaměstnancem česko-německé firmy ECOmmerce System s.r.o., ve které pracuji už zhruba dva roky. Zaměřuji se především na vývoj IoT řešení na míru.
Co přesně znamená termín IoT řešení, mohl bys nám to jednoduše vysvětlit?
Určitě, díky tomu, že se začala miniaturizovat veškerá elektronika, došlo i na to, že se vynořil obor IoT, neboli Internet věcí. Ten umožňuje, aby mohla různá zařízení, od senzorů teploty až po složitější stroje, komunikovat s okolním světem a internetem, většinou prostřednictvím Wi-Fi nebo mobilní sítě. V naší firmě se zaměřujeme na zařízení, která jsou připojená k internetu a lze je ovládat pomocí své mobilní aplikace. Jedním z našich projektů je například robotická sekačka nebo dálkově ovládaná pumpa na zalévání od značky Einhell.
Jak vlastně vypadá postup vývoje u IoT projektu?
Celý proces vývoje IoT zařízení vždy začíná poptávkou zákazníka, kterou pečlivě projdeme a navrhneme řešení projektu. Jakmile se na spolupráci domluvíme, přesuneme se k pravidelné integraci, prototypování a testování. Po dokončení vývoje přecházíme ke spuštění. Vždy záleží na náročnosti projektu a na požadavcích zákazníka. Malé projekty, jako je teplotní čidlo na zahradu, jsme schopni bez problémů zvládnout do jednoho týdne. Naopak velké projekty mohou zabrat třeba i rok a vyžadují už značné znalosti. Například na vývoji ovládání sekačky od značky Einhell, která využívá IoT technologie, jsme spolupracovali s dalšími partnerskými firmami a celý projekt, od prototypování až po přípravu na uvedení na trh, nám trval přibližně rok.
Jaké nyní sleduješ trendy v oblasti IoT? Je podle tebe internet věcí něčím, co je v budoucnosti snadno nahraditelné, nebo máš pocit, že se jedná o dlouhodobě udržitelnou technologii?
Dle mého názoru bude v oblasti IoT narůstat počet zařízení určených pro koncového uživatele, která budou připojena přes mobilní telefonní sítě. Pokud bych měl uvést konkrétní příklad, třeba zařízení určená na zahradu mohou využívat Bluetooth či Wi-Fi, ale pro stabilní a spolehlivé připojení je výhodnější využít novější technologie, jako je NB IoT (Narrowband Internet of Things). Tato technologie byla speciálně navržena pro pokrytí těžko přístupných či odlehlých míst tak, aby bylo možné dobře a stabilně připojit zařízení.
Dále si také dokážu představit, že velká výzva spočívá i v razantním vylepšení baterií. To bude mít za následek otevření nových možností pro IoT zařízení, která budou moci fungovat roky bez nutnosti nabíjení… jelikož většina IoT zařízení musí fungovat na baterie, a to často dlouhodobě. My jsme se zatím v našich projektech nijak extrémně nezaměřovali na úsporu energie, ale u spousty jiných aplikací je to klíčové, a věřím, že tuto otázku budeme v budoucnu řešit i my. Celkově si myslím, že IoT není nějaká „přechodná móda“, kterou lze snadno nahradit. Naopak v ní vidím dlouhodobý potenciál, který je na vzestupu.
Závěrem:
Na otázku, zda „odzvonilo IoT‘, nám Radko odpověděl jednoznačně – ne, jedná se o technologii, která se bude vyvíjet a zlepšovat. Pokud máte vy nebo vaše firma zájem o vývoj vlastního IoT zařízení, neváhejte nás kontaktovat.