Zvažujete investice do nového firemního softwaru a rádi byste se o této problematice dozvěděli více? Právě z tohoto důvodu jsme si pro vás připravili tento obsahový speciál na téma „Vývoj softwaru na míru„. Rozhodli jsme se vám předat zkušenosti, které máme díky naší dvacetileté historii a více než tisícovce realizovaných projektů. Zajímá vás, kolik stojí vývoj softwaru na míru? Na co si dát pozor při sepisování poptávky? Nebo například co je „redflag“ při spolupráci s vaším dodavatelem? Pokračujte ve čtení a dozvíte se vše potřebné.
Zakázkový software je typ softwaru, který je navržen a vyvíjen podle vašich konkrétních požadavků a potřeb. V porovnání se standardním softwarem (krabicovým řešením), který je určen pro univerzální použití a má pevně dané funkce, je zakázkový software vytvořen na míru pro splnění vašich specifických potřeb.
Pod pojmem “vývoj zakázkového softwaru” si můžete představit všechny fáze softwarového životního cyklu. Postupně od technického i grafického návrhu, samotného programování, následného testování až po údržby. Jeho nespornou výhodou je, že může přesně odpovídat vašim procesům a požadavkům, a tím dost často poskytnout významnou konkurenční výhodu i úsporu času a peněz. Zároveň ho také ale můžete využívat jako vlastní produkt či službu, na které budete mít postavený celý business plán.
Možnost úplného uzpůsobení funkcí je ale samozřejmě vykoupena vyšší cenou. Vývoj zakázkového softwaru je dražší a také časově náročnější než využití standardního “krabicového” řešení. I z toho důvodu je velmi důležité dopředu pečlivě zvážit, zda je zakázkový software právě tím řešením, které potřebujete.
Pro koho je určen vývoj na míru?
Start-upy a firmy
Tyto skupiny mohou vývojem softwaru na míru rychle a flexibilně reagovat na tržní podmínky a inovovat svůj byznys model. Díky škálovatelnému vývoji mohou tyto organizace optimalizovat náklady a postupně rozšiřovat funkčnost softwaru podle růstu a potřeb podnikání.
Neziskové organizace
Tento druh projektů může vývoj na míru využít v zefektivnění svých procesů a tím zlepšit poskytované služby. Zejména v případě neziskových organizací, které mají specifické nároky na software je custom vývoj správnou volbou. Nedávno se o tom přesvědčila například i Potravinová banka.
Korporáty a velké firmy
Tento typ zákazníků často vyžaduje software, který je schopen se integrovat s již existujícími, často velmi komplexními systémy. Software na míru zde nabízí nejen vysokou míru kompatibility, ale také možnost přizpůsobení podnikovým potřebám, od automatizace obchodních procesů až po analýzu velkých objemů dat.
Proč zvážit vývoj vlastního softwaru?
K potřebě vývoje vlastního IT řešení vás může dovést mnoho podnětů.
Specifické potřeby
Zakázkový software je ideální pro firmy mající jedinečné potřeby, které nemůže řešit standartní software. Mohou to být specifické procesy, jedinečné funkce nebo speciální integrace s existujícími systémy. V rámci custom softwaru platí, že je možné vyvinout téměř cokoliv.
Konkurenční výhoda
Může se jednat o velmi specifické řešení problémů, ale i vlastní platformu, která přináší významnou výhodu jejímu uživateli. I Booking, Facebook nebo Uber byl na začátku "pouhým" softwarem na míru.
Integrace
V rámci zakázkového softwaru není problém v jeho napojení na téměř jakýkoliv jiný systém. Právě nutnost jednoduchého propojení více nástrojů firmy velmi často odkazuje na nutnost vlastního vývoje.
Bezpečnost
Zejména pokud se zaobíráte velmi konkurenčním nebo kontroverzním podnikáním, může být na bezpečnost extrémní tlak. Právě díky softwaru na míru si všechny bezpečnostní postupy a procesy můžete nastavit přesně tak, jak vám budou vyhovovat. Následný provoz je pak možný v rámci zabezpečených cloudů nebo vlastních serverů.
Vlastnictví a možnost distibuce
U většiny firem, které se věnují vývoji na míru se po úspěšném předání stáváte oficiálními majiteli daného kódu. Můžete se tedy následně rozhodnout, zda aplikaci budete provozovat pouze pro svoje účely, či ji budete distribuovat dále, anebo ji časem prodáte.
Dlouhodobá úspora
Vývoj vlastního softwaru má většinou vyšší vstupní investici, která se ale po jeho vyvinutí sníží na minimum. Oproti "krabicovým řešením", kdy platíte měsíční nebo roční poplatky, tak zde může v delším časovém horizontu dojít k výrazným úsporám - nehledě na neomezené možnosti využití.
Výhody softwaru na míru
Přečtěte si, jaké jsou podle nás největší výhody zakázkového softwaru.
Flexibilita a přizpůsobitelnost
Software na míru je velmi flexibilní a umožňuje pružnou adaptaci k různým podmínkám a potřebám. Na rozdíl od univerzálních krabicových řešení může být navržen tak, aby splňoval specifické požadavky vašeho podnikání. Díky formě kódování lze váš software bez problému rozšiřovat i upravovat dle aktuálních požadavků či změn trhu.
Efektivita a automatizace
Software na míru může zautomatizovat řadu operativních procesů, což vede ke snížení chyb a zvyšuje efektivitu práce. Automatizace také uvolňuje čas zaměstnanců, kteří se mohou věnovat komplexnějším a kreativnějším úkolům. Dochází tak k úspoře času i financí.
Konkurenční výhody
Vlastnit software, který je přímo vyroben na míru vašeho podnikání, přináší velkou konkurenční výhodu. Zatímco vaši konkurenti jsou omezení standartními software bez možností úpravy, vy máte k dispozici silný nástroj ke zefektivnění vašeho businessu.
Snadná integrace
Custom software je navržen tak, aby se snadno integroval s jakýmikoliv stávajícími systémy a nástroji, které ve vaší firmě používáte. To minimalizuje náklady a čas potřebný k implementaci a školení zaměstnanců, a zároveň dokáže všechny nástroje sjednotit na “jedno místo”.
Možnost hostování “uvnitř” sítě
Software na míru může být navržen tak, aby fungoval na interní infrastruktuře vaší organizace, což vám dává větší kontrolu nad daty, přístupy a zabezpečením.
Vysoká úroveň zabezpečení
Vysoká míra ochrany: Software vytvořený přímo pro vaše potřeby nabízí možnost přizpůsobit bezpečnostní protokoly tak, aby co nejlépe odpovídaly specifikům vašeho podnikání. To umožňuje využití pokročilých metod autorizace, specifických šifrovacích algoritmů a cíleného dohledu nad bezpečnostními riziky.
Vlastnictví a nezávislost
Když investujete do vývoje softwaru na míru, stáváte se jeho plným vlastníkem. To vám umožňuje svobodu v jeho dalším rozvoji, aktualizacích a integracích, aniž byste byli závislí na třetí straně. Zároveň pokud se software rozhodnete dále distribuovat či prodat, je to čistě na vašem rozhodnutí.
Funkce dle vaší potřeby
Vývoj na míru vám umožní mít software, který obsahuje pouze ty funkce, které skutečně potřebujete. Tím se eliminují nepotřebné nástroje, což umožní rychlejší a snazší používání softwaru.
Typy vývoje
Jaké jsou jiné možnosti, než vývoj na míru?
Již v úvodu jsme zmínili, že ne vždy je nutné jít cestou custom řešení. Mnoho programů a aplikací již bylo vytvořeno a dané služby je možné využívat za měsíční poplatek. Avšak pokud se chcete moci na svůj software stoprocentně spolehnout a vyžadujete od něj specifické úkony, vývoj na klíč je nejlepší volbou.
Zakázkový (custom) vývoj
Celý software se připravuje přesně podle vašich přání a požadavků. Ve spolupráci s profesionálním analytikemvzniká podrobný dokument, který konkrétně rozepisuje všechny funkce a vlastnosti softwaru. Významnou výhodou je fakt, že hranice možností jsou téměř neomezené.Firmy se pro tento druh vývoje rozhodují zejména v případech specifických požadavků, náročných operací, programování softwaru jako vznik produktu nebo služby i tehdy, když potřebují jednoduše integrovat více programů do jednoho. Benefitem je získání konkurenční výhody a zefektivnění vašich procesů.
K tématu jsme se vyjadřovali i na portálu Aktuálně.cz.
Krabicové řešení
Krabicové řešení je univerzální softwarový produkt, který je připraven k okamžitému použití a nabízí standardizované funkce určené pro širokou škálu uživatelů. Na rozdíl od zakázkového softwaru je krabicové řešení navrženo tak, aby pokrylo co nejširší spektrum potřeb a procesů. Hlavním omezením tohoto typu softwaru je však minimální možnost přizpůsobení, což může být problematické zejména pokud máte specifické potřeby, které standartní balíček nezohledňuje.
Low-code / No-code
Low-code a no-code platformy jsou moderní nástroje, které slibují rychlý vývoj aplikací bez potřeby rozsáhlých programátorských znalostí. Používáním grafických prvků a drag-and-drop funkcí umožňují uživatelům snadno vytvořit aplikace na míru. Nicméně, přestože mohou být atraktivní pro menší projekty nebo rychlé prototypy, často se ukáže, že pro složitější úkoly a integrované systémy nemají dostatečnou hloubku a flexibilitu. Když potřebujete plně funkční, robustní a bezpečnou aplikaci, těžko se spolehnete jen na tuto „naklikanou“ alternativu. Jejich provoz ve většině případů probíhá na serverech provozovatele platformy, takže se může jednat i o případnou bezpečnostní hrozbu.
Druhy softwaru
Základní druhy softwaru na míru
Pod pojmem "software na míru" se toho může skrývat mnoho. Nejčastěji se ale setkáte s mobilními nebo webovými aplikacemi a desktopovými programy.
Webové aplikace
Webové aplikace si můžete představit jako klasické webové stránky, které kromě textu a obrázků nabízí i další funkce. Můžete skrze ně například odeslat email, inzerovat zboží, nakupovat produkty, objednat jídlo nebo zahrát hru. Běží přímo ve webovém prohlížeči, takže k jejich provozu nepotřebujete nic stahovat či instalovat, ale bude vám stačit pouze připojení k internetu. V dnešní době jsou velmi oblíbené zejména kvůli širokým možnostem využití. My k jejich programování využíváme technologie Vue.js a .Net .
Více se tématu webových vs mobilních aplikací věnujeme v tomto článku.
Mobilní aplikace jsou navrženy specificky pro chytré telefony a tablety. Stávají se stále nepostradatelnějšími v našem každodenním životě, protože nám nabízejí nástroje pro komunikaci, zábavu, produktivitu a mnoho dalšího. Mobilní aplikace jsou optimalizovány pro menší obrazovky a často využívají speciální funkce zařízení, jako jsou tlačítka, kamery, mikrofony, gyroskopy a GPS. Mohou být stáhnuty z obchodů s aplikacemi, jako je Apple AppStore pro iOS a Google Play Store pro Android, a obvykle jsou navrženy tak, aby byly co nejvíce přizpůsobeny nárokům konkrétních zařízení. Lze je vyvíjet hybridně (u nás například za pomoci technologie MAUI) nebo nativně, do detailu toto dělení popisujeme zde.
Desktopové aplikace jsou tradiční softwarové programy, které musíte nainstalovat přímo na svůj počítač. Tyto aplikace nabízejí často robustní sady funkcí a schopnosti, které nejsou možné (nebo jsou omezené) v mobilních nebo webových aplikacích. Jelikož jsou navrženy konkrétně pro stolní počítače nebo notebooky, mohou využívat větší výpočetní síly a paměťové kapacity těchto zařízení. Desktopové aplikace mohou být také optimalizovány pro specifické operační systémy, což jim umožňuje dosáhnout větší výkonnosti a stability. Vývoj desktopových programů na míru je vhodný pro náročné úkoly, které vyžadují velké nároky na výkon či speciální funkce, které nelze provozovat v rámci webových aplikací.
Vývoj progresivní webové aplikace (PWA) představuje moderní přístup ke tvorbě webových aplikací, který kombinuje výhody nativních aplikací a tradičních webových stránek. PWA jsou navrženy tak, aby byly rychlé, spolehlivé a poutavé. Fungují offline, díky cachování obsahu, a nabízejí push notifikace, které zvyšují uživatelskou interakci. Jsou responzivní, což znamená, že se přizpůsobí různým zařízením a velikostem obrazovek, a mohou být přidány na domovskou obrazovku mobilního zařízení bez nutnosti stahování z „storu“. Největšími výhodami PWA oproti ostatním druhům softwaru je jejich snadná údržba, nižší náklady na vývoj a aktualizace, a schopnost poskytovat uživatelsky přívětivý zážitek i při omezeném připojení k internetu.
MEMOS Software je tu pro vás
Chcete software na míru a nevíte si rady? My vás v tom nenecháme!
V předchozích kapitolách jsme si představili různé druhy a možnosti v rámci vývoje na míru. Pokud si nejste jisti, která z variant je pro vás ta pravá, rádi se s vámi na to podíváme. Ostatně z vaší strany je nutné dodat koncept, tedy to, co potřebujete, aby software uměl, o návrh jeho technického provedení se postaráme my. Vývoji na míru se věnujeme už od roku 2003 a za tu dobu jsme nasbírali opravdu hodně zkušeností, na naše doporučení se tedy můžete spolehnout. Aby vše klapalo tak, jak má, u většiny klientů aplikujeme tento postup vývoje.
Cesta vývoje
7 fází vývoje, které vás při vývoji softwaru na míru mohou čekat
1. Poptávka a první setkání
Vše začíná vaší poptávkou vývoje na míru. Jakmile ji obdržíme, co nejdříve se s vámi spojíme, abychom si ujasnili nejdůležitější věci a domluvili naši první schůzku. Na té totiž probereme potřebné náležitosti, naše podněty a nápady. Vždy se snažíme, abychom vám už na první schůzce předali maximum informací o budoucím vývoji. Na cenu a odhad času ale zatím nečekejte, to vám přesně připravíme v rámci druhé fáze, kdy strukturu celého projektu navrhne náš analytik.
Doporučení pro tuto fázi
Pokud zasíláte poptávku do více firem, vždy předávejte stejný kompletní dokument s požadavky na řešení. Díky tomu získáte co nejpřesnější nabídky, které mezi sebou můžete porovnávat.
Už při poptávce byste měli znát to, co od softwaru chcete, kdo bude jeho cílová skupina i jak se vám tato investice zaplatí.
Nejlevnější není vždy nejlepší… řada firem na českém trhu vám sice nabídne úžasné ceny, ale ty jsou samozřejmě něčím vykoupené. Nejčastěji se jedná nízkou kvalitu kódu, příplatky za vícepráce, riziko přerušení vývoje, využívání programátorů ze zemí třetího světa nebo spolupráce s méně zkušenými programátory.
2. Návrh řešení a cenová nabídka
Všechny vaše požadavky zpracujeme a připravíme přesnou specifikaci řešení. Představíme vám celkový rámec projektu, časový i finanční odhad a navrhneme další postup. Rádi jsme o krok napřed, takže už v tuto chvíli se vám budeme snažit ukázat možná řešení, abychom společně doladili zadání a ujistili se, že budete s naším řešením spokojeni.
Doporučení pro tuto fázi
Pokud zvažujete vývoj softwaru na zakázku, určitě se mimo ceny zajímejte o historii dané společnosti, realizované projekty (případové studie) a dejte také na “kouzlo” prvního dojmu. S firmou si jednoduše musíte sednout, bude vás v případě jejího vybrání totiž čekat pár měsíců či let spolupráce.
Nechte si poradit – od kolegů i dodavatelů. Zejména pokud je chystaný projekt “vašim dítětem” a věnujete mu hodně času, ztrácíte odstup a nadhled. Zpětnou vazbu neberte jako kritiku, ale zamyslete se nad jejím možným využitím v rámci projektu.
Chtějte přesnou a závaznou cenovou nabídku i odhad času. Kvalitní analytik po získání všech potřebných informací dokáže stanovit budget a timing jednotlivých etap.
3. Podpis smlouvy
V tuto chvíli máte už všechny potřebné informace. Víte kolik bude vývoj stát, jak budeme v rámci projektu postupovat i jak dlouho na tom budeme pracovat. V rámci smlouvy se vám zavážeme plnit nastavené termíny i rozpočty a společně si nastavíme pravidla fakturace. Jakmile vše podepíšeme, pouštíme se do vývoje.
TIP: seznamte se se základními termíny, které vás v rámci vývoje na míru mohou potkat.
4. Detailní analýza a tvorba prototypu
Na začátku každého projektu se pustíme do detailní analýzy, ve které zpracujeme všechny důležité informace a podklady pro další vývoj. Její výstup bude zároveň sloužit k přípravě prototypu, na kterém si budete moci vyzkoušet vše potřebné tak, abychom se vzájemně ujistili, že naše představa plně odpovídá vašemu očekávání. Můžete si na něm ověřit základní rozvržení i prvky, a případná změna bude aplikována přímo při vývoji řešení. Prototypování je často opomíjená součást vývoje, z naší zkušenosti na ni ale nedáme dopustit, a v konečném důsledku víme, že klientům dost často dokáže ušetřit pěknou řádku peněz.
5. Vývoj a testování
Díky uplatnění nativního vývoje a průběžného testování vytvořených modulů nabízíme agilní přístup, který umožňuje aktualizace po ukončených etapách. Díky tomu máme možnost nejen nahlédnout do postupu práce, ale i se svými nápady a připomínkami se aktivně podílet na finální podobě. Vaše návrhy na zlepšení nebo odhalené nedostatky následně zanášíme do dalších fází vývoje. Po celou dobu realizace projektu jsme s vámi v kontaktu a průběžné schůzky nám umožňují probrat vše podstatné.
Doporučení pro tuto fázi
V případě aplikací, které mají sloužit jako produkt/služba, byste neměli zapomenout na důležitost marketingu. Vstup na trh se blíží a vy potřebujete, aby aplikace zaujala hned od začátku.
V případě aplikací, které budou sloužit v rámci interních procesů firmy, nezapomínejte na důležitost řízení změny. Ověřte si, že všichni vaši zaměstnanci jsou připraveni na změnu a software uvítají. V opačném případě podnikněte kroky k efektivnímu řízení změny.
6. Nasazení a spuštění aplikace
Jakmile je software hotový a vy jste spokojeni s jeho podobou, přistoupíme ke zveřejnění a vám předáme všechny potřebné náležitosti vč. zdrojového kódu, kterého jste nyní oficiálním vlastníkem. Podle typu softwaru a specifik jeho využití provedeme nasazení aplikace do reálného prostředí. Abychom zajistili hladkou integraci a jeho efektivní využití, zajišťujeme také praktické školení vašich zaměstnanců.
7. Podpora a další rozvoj
Nasazením a spuštěním aplikace do ostrého provozu to končit nemusí. S valnou většinou našich zákazníků následně pokračujeme ve spolupráci formou supportu nebo monitoringu. Jsme tu i nadále pro jejich prosby a nápady, a v případě jakýchkoliv problémů se na nás mohou kdykoliv obrátit.
Proč si zvolit MEMOS Software jako svého dodavatele softwaru na míru?
Na trhu jsme už od roku 2003 a na základě spokojenosti našich více než 200 zákazníků můžeme myslím tvrdit, že spolupráce s MEMOS Software je správnou volbou. Zrealizovali jsme více než tisícovku projektů pro klienty z celého světa. Vytváříme kvalitní webové aplikace, působivé mobilní appky i stabilní desktopové programy. Spolupracujeme s nadnárodními klienty jako je Einhell, s Poslaneckou sněmovnou digitalizujeme státní správu, pomáháme neziskovým organizacím a charitám i zajišťujeme jádro business plánu pro startupy.
Pokud se s námi rozhodnete spolupracovat, můžete očekávat osobní přístup, fair play i kvalitní výsledný produkt.
FAQ
Často se nás ptáte...
Co je software na míru?
Software na míru je softwarové řešení navržené specificky pro potřeby vašeho podnikání nebo organizace. Na rozdíl od standardního “krabicového” softwaru, který je vytvořen pro široké spektrum uživatelů, je uzpůsoben jedinečným potřebám a požadavkům vaší firmy.
Jak dlouho trvá vývoj softwaru na míru?
Doba vývoje závisí na komplexnosti projektu. Může to trvat od několika týdnů do několika měsíců nebo i let. Vývojový tým obvykle začne analýzou potřeb a požadavků, na základě které se vytváří časový harmonogram.
Jaké jsou náklady na vývoj softwaru na míru?
Cena je určena podle složitosti projektu, časové náročnosti a počtu zapojených vývojářů. Neváhejte nám představit vaši poptávku a my vám náklady na jeho realizaci spočítáme. Více se tématu ceny věnujeme zde.
Je software na míru bezpečný?
Software na míru obvykle nabízí vysokou úroveň bezpečnosti, protože je navržen s ohledem na specifické potřeby a rizika vašeho podnikání. To zahrnuje možnost implementace pokročilých bezpečnostních funkcí, jako jsou různé formy autentizace a šifrování.
Jak je software na míru škálovatelný?
Software na míru je často navržen tak, aby byl snadno rozšiřitelný. To znamená, že jakmile vaše firma roste, software může být upraven tak, aby reflektoval nové potřeby a požadavky.
Je možná integrace s existujícím softwarem?
Ano, jednou z hlavních výhod softwaru na míru je možnost snadné integrace s již existujícími systémy a aplikacemi, což minimalizuje potřebu dalšího školení zaměstnanců a umožňuje rychlou implementaci.
Kdo vlastní zdrojový kód u vývoje na míru?
Zdrojový kód vlastní klient, který si software na míru nechal vyvinout. U nás to tak na 100 % platí, ale u jiných dodavatelů to je otázka, kterou je dobré si předem vyjasnit.
Je software na míru vhodný i pro malé firmy?
Ano, software na míru může být nákladově efektivní řešení i pro malé firmy, protože je navržen tak, aby přesně odpovídal jejich potřebám a nepotřeboval časté programátorské úpravy nebo rozšíření.
Jak probíhá testování softwaru na míru?
Testování je integrální součástí vývojového procesu. Testy mohou být prováděny v různých fázích vývoje, od jednotkových testů až po testy integrační, zátěžové a bezpečnostní, aby se zajistila vysoká kvalita a spolehlivost softwaru.
Jaké jsou výhody použití softwaru na míru ve srovnání se standardním softwarem?
Software na míru je navržen s ohledem na specifické potřeby vašeho podnikání, což znamená, že je často efektivnější, flexibilnější a nabízí lepší ROI (návratnost investic). Navíc, vlastní software může snáze růst společně s vaší firmou.
Je možná migrace dat z mého starého systému?
Ano, migrace dat je běžnou součástí většiny našich interních projektů. Zahrnuje přesun informací z jednoho systému do nového, často s nutností úpravy formátu dat. Nemusíte se tedy bát, že přijdete o jakákoliv data či údaje.
Jak je zajištěna kompatibilita s mobilními zařízeními?
Software na míru může být navržen tak, aby byl kompatibilní s různými mobilními platformami. To zahrnuje responzivní design, který se automaticky přizpůsobuje různým velikostem obrazovky, nebo vytvoření nativních / hybridních mobilních aplikací.
Je možný outsourcing vývoje softwaru?
Outsourcing je nejčastějším způsobem, jak firmy získávají nový software na zakázku. Vývoj aplikací je velmi specifickou záležitostí, na kterou se řadě firem nevyplatí zaměstnávat specializované odborníky. Outsourcingem tedy dochází k úspoře financí i zrychlení vývoje.
Závěrem
Vývoj softwaru na míru představuje unikátní příležitost pro organizace, které si chtějí pořídit řešení přesně podle svých potřeb a očekávání. V dnešní době, kdy se technologie neustále vyvíjejí a mění, je flexibilita a přizpůsobitelnost klíčová. Standardní krabicová řešení a low-code platformy často nemohou nabídnout to, co konkrétní firma potřebuje. Jednoduše řečeno, aplikace vyvinuté na zakázku jsou jako oblek ušitý na míru – vždy dokonale padnou.
Kontakt
Hledáte stabilního dodavatele? Jsme tu pro vás!
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ softwaru, neváhejte se na nás obrátit. Díky více než dvaceti letům zkušeností víme, jaký je klíč na úspěšnou spolupráci při vývoji aplikací nebo programů na míru.
Tadeáš Matoušek
Obchodní ředitel
Nehrajeme si na korporátní prostředí a neslibujeme vzdušné zámky. Zaměřujeme se na to, co umíme nejlépe – vývoj softwaru na míru vašim potřebám. Kontaktujte nás a společně navrhneme řešení, které bude přesně odpovídat vašim představám a požadavkům.
Cookies jsou soubory, které se ukládají ve vašem zařízení při načtení webové stránky, díky nim můžeme snadněji identifikovat způsob, jakým pracujete s webovými stránkami, vstřícněji s vámi komunikovat, odhalit podvodné chování nebo cílit marketingové aktivity. Typy cookies a podrobnější informace naleznete popsané níže, můžete si zde zvolit svou preferovanou variantu. Souhlas můžete kdykoliv změnit nebo zrušit.