Tadeáši, jaké jsou rozdíly mezi krabicovým řešením a vývojem na míru?
Když porovnáme krabicová řešení a software na klíč, základní rozdíl je v tom, že krabicový software je univerzální produkt určený pro širší trh. Je to rychlá a cenově dostupná varianta, ale oproti vývoji na míru nabízí omezené či minimální možnosti přizpůsobení. Naopak, vývoj na míru dokáže při správném definování splnit všechny požadavky, funkce a uživatelům umožňuje lepší flow i kontrolu nad softwarem. Právě custom vývoj umožňuje firmě vytvořit software s neomezeným množstvím možností přesně podle interních procesů a vizí. Jednoduše řešeno – podnik vytváří něco specifického, co ještě nikdo jiný nemá, a tím si zajišťuje IT konkurenční výhodu.
Krabicová řešení mohou být skvělou volbou pro firmy s menším rozpočtem a běžnými požadavky. Nicméně, pokud firma chce něco navíc, je vhodné investovat do vývoje na klíč. I když cena vývoje bývá obvykle vyšší než “licence” u univerzálních řešení, je důležité si uvědomit, že u krabicových řešení musí uživatel platit měsíční poplatky a software si pouze pronajímá. Naopak u custom vývoje zaplatí firma ze začátku více, ale z dlouhodobého hlediska se jedná o úspornější řešení – šetří se nejen v rámci úspory na licenci, ale také zvýšení výkonu díky specifickým funkcím. Firma se totiž stane vlastníkem softwaru, může ho používat, pronajímat a nemusí nikomu platit měsíční poplatek za jeho využívání. Cena i náročnost aplikace na zakázku se samozřejmě vždy odvíjí od požadavků klienta, použitých technologií, délky vývoje a složitosti softwaru.
Je řada firem, které bez specifického softwaru na míru nemohou ani začít fungovat. U ostatních je to řekněme pouze otázkou času. Kdy je pro firmu ten správný okamžik, aby přešla z univerzálního řešení na vývoj vlastního softwaru na zakázku?
Podle mého názoru každá firma sama intuitivně pozná, kdy přijde ten správný čas opustit krabicový software a přejít na software na míru. Tento moment obvykle nastává, když univerzální řešení již není schopné naplnit specifické potřeby firmy a dochází ke zpomalování procesů. Pokud tedy podnik zjistí, že mu nabízení funkce a možnosti univerzálního řešení nejsou dostatečné, je to jasný signál, že je čas investovat do vývoje softwaru na klíč. Tento krok samozřejmě přispívá k dalšímu rozvoji firmy.
Pokud se firma ocitne v bodě, že zvažuje vývoj vlastního řešení na míru, jaký postup v MEMOS Software může očekávat?
Za dobu naší existence (pozn. od roku 2003) jsme realizovali už přes tisíc projektů, a ve většině z nich využíváme osvědčený sedmikrokový postup pro přechod klientů od univerzálního řešení k vývoji softwaru na klíč. Jakmile nás klient poptá, nejprve si s ním domluvíme nezávaznou schůzku. Na této schůzce pečlivě posloucháme všechny jeho požadavky a podmínky. Poté, co máme potřebné informace, vytvoříme nezávazný návrh softwarového řešení a předložíme orientační cenovou nabídku. Pokud je klient s návrhem spokojen, přistupujeme k podpisu smlouvy a začínáme s detailní analýzou projektu nebo obecně. Součástí tohoto procesu je také tvorba prototypu, který klientům umožňuje náhled na software ještě před jeho finálním spuštěním. Po schválení prototypu pokračujeme ve vývoji a testování aplikace. Když je software úspěšně dokončen, implementujeme ho do podnikového prostředí klienta. Jako MEMOS firma se o naše klienty staráme i po spuštění aplikace a poskytujeme jim nepřetržitou podporu.
Je něco, co bys klientům zvažujícím vývoj na míru chtěl vzkázat?
Uvědomuji si, že přechod z krabicového řešení na něco vlastního je velkým krokem, který může vzbudit nervozitu i řadu obav. Jedná se totiž o strategické rozhodnutí, které při správné realizaci dokáže nejen zefektivnit současné procesy, ale také vytvořit zcela nové příležitosti pro váš rozvoj. Důležité je, abyste věděli, jaké funkce a možnosti vám v rámci vývoje na míru mohou být opravdu nápomocné a dokáží vám tedy plně “kompenzovat” prvotní investici. Pokud vás na toto téma cokoliv zajímá, neváhejte mi napsat, společně se můžeme pokusit nalézt to pravé řešení pro vaši firmu.