Trendy v oblasti firemního softwaru pro rok 2025

Jaké trendy pro firemní software přinese rok 2025? V MEMOS Software se věnujeme vývoji software na míru a klientům představujeme nejpokročilejší technologie. O jakých trendech ve vývoji letos rozhodně uslyšíme?

Strojové učení

Těžko najdeme větší trend, který provází firemní software. O strojovém učení (zejména pak ve spojení s umělou inteligencí) byly popsány stohy papíru a nic nenasvědčuje tomu, že by měl letos trend ve využití strojové učení ustat.

Strojové učení umožňuje vysokou míru automatizace a zjednodušení rutinních úkolů. Efektivně navržený software na míru s prvky strojového učení sám analyzuje velké množství dat bez nutnosti zapojení zaměstnanců.

S nástupem strojového učení se mluví také o změnách na pracovním trhu. Firmy zakládají specializovaná oddělení, které se věnují integraci strojového učení do běžné práce. To pochopitelně přináší potenciál pro zaměstnance, kterým se na IT trhu objevují nové příležitosti.

Cloud a hybridní řešení

Firmy stále více přecházejí z cloudu na hybridní řešení. Propojení lokálního i cloudového úložiště umožňuje snadné škálování a efektivní distribuci výpočetního výkonu. Data na lokálním úložišti jsou také víc pod dohledem a mimo dosah třetích stran.

Proč firmy opouštějí dříve protežovaný cloud? S rostoucími nároky se náklady na cloud stávají neúnosné. Kromě toho bývá datová zátěž u některých platforem tak vysoká, že to služba nezvládne a firmy se k datům nedostanou.

TIP: Lokální úložiště nebo cloud? Oba způsoby ukládání dat srovnáváme v článku.

Kybernetická bezpečnost a ochrana dat

Data z loňského roku uvádějí, že v roce 2023 narostly kybernetické útoky o 80 %. Toho si firmy pochopitelně všímají a kladou stále větší nároky na zabezpečení software. Kybernetická hrozba se stala zejména pro větší firmy tématem, které je třeba řešit.

S pohledu vývoje software se řeší zejména efektivní identifikace a neutralizace hrozeb. Důležitá je také implementace bezpečnostních opatření a využití software na šifrování dat, aby firemní software odpovídal současným bezpečnostním kritériím.

Personalizovaná uživatelská zkušenost

Intuitivní uživatelské rozhraní není důležité jen ve frontendu. Důraz na snadné ovládání se stále více objevuje i v backendu a mezi obslužnými prvky. V rámci zlepšení efektivity firmy vytvářejí webové aplikace na míru, které využívají adaptivní rozhraní a přizpůsobují se obsluze.

Doporučené pracovní postupy, inteligentní notifikace nebo přizpůsobení zobrazení dat preferencím uživatele – to nejsou funkce, které má drahý software na míru. Tím se dnes chlubí běžná kancelářská sada. A zaměstnanci po těchto funkcích volají také ve firemním software.

Integrace a interoperabilita

Kooperace mezi externími nástroji a firemním software představuje klíč k úspěchu a efektivní práci. Cílem integrace nástrojů je dosažení hladkého přenosu dat mezi softwarovými ekosystémy.

To s sebou pochopitelně nese vyšší nároky na využití pokročilých nástrojů. Integrace také umožňuje automatizaci pracovních postupů – množství rutinní práce lze za pomocí strojového učení provádět ve fázi přenosu dat a není třeba zásah pracovníků.

Agilní vývoj

Agilní vývoj představuje efektivní způsob práce na firemním software. Cílem současných klientů je výběr dodavatelské firmy, která se přizpůsobí jeho potřebám. Klienti se aktivně účastní vývoje a poskytují zpětnou vazbu v koloběhu iterací.

V MEMOS Software navrhujeme firemní software na míru našim klientům. Každý klient se pro nás stává partnerem, jehož zpětné vazby si vážíme. Díky tomu vytváříme řešení, která klientům pomáhají uspět – s moderními technologiemi, efektivním řízením a konkurenční výhodou.

Podobné články

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Autor článku:

Martin Dušek

Martin Dušek

Marketingový ředitel
Datum zveřejnění: 03.03.2025

NEWSLETTER

Novinka ze světa vývoje přímo do vaší schránky.

Přihlaste se k odběru novinek.

    Souhlasím se zpracováním osobních údajů podle GDPR